• Belépés
BMPSZ
  • Miben tudunk segíteni?
  • Szakfeladatok
  • Tagintézmények
  • Szakember válaszol
  • Dokumentumok
  • Módszertani segédanyagok

Gyógytestnevelés

  • Kezdőoldal
  • Szakfeladatok
  • Gyógytestnevelés

Szakmai anyagok

Letölthető
dokumentumok

Gyógytestnevelés

A gyógytestnevelés speciális testnevelési forma, amely azokkal a tanulókkal foglalkozik, akik valamilyen egészségügyi probléma miatt a hagyományos testnevelési órákon csak részben, vagy egyáltalán nem tudnak részt venni.

Ellátó szakember: gyógytestnevelő tanár, óvodapedagógus vagy tanító gyógytestnevelés szakirányon, szakvizsgázott pedagógus gyógytestnevelés területen

Milyen esetben lehet szükséges az ellátás?

A tanuló, akkor jogosult a foglalkozásokon való részvételre, ha az iskolaorvos II/A vagy II/B kategóriába sorolta.

  • II/A kat.: Testnevelés órán is részt vehet, de a gyógytestnevelés óra a kötelező számára.
  • II/B kat.: Csak a gyógytestnevelés órákon vehet részt, az egészségügyi diagnózisnak megfelelő foglalkozásokon, ami kötelező számára.

Milyen segítségre számíthat?

  • A gyógytestnevelés célja a mozgásszervi deformitásokkal és belgyógyászati panaszokkal küszködő, illetve a testi képességekben visszamaradó tanulók panaszainak csökkentése, a panaszok megszüntetése a testnevelés eszközeivel.
  • A gyógytestnevelési órákon differenciált, a gyerekre szabott képességfejlesztés folyik, figyelembe véve a betegségtípust, a mozgásszervi elváltozást.
  • A gyógytestnevelés az esetek többségében a nevelési-oktatási intézményekben zajlik, a beutalt és beiratkozott gyermekeknek a gyógytestnevelés órákon való részvétel kötelező.

Hogyan lehet igénybe venni?

  • A gyógytestnevelésre való beutalás, illetve kategóriába sorolás a nevelési-oktatási intézmény orvosa által ellátandó iskola-egészségügyi feladat, melyet minden évben május 15-ig el kell elvégezni.
  • A beutalást és a kategóriába sorolást a szakorvos, iskolaorvos (ortopéd orvos, belgyógyász stb.) is elvégezheti.

Az ellátás folyamatmodellje

1. Jelentkezés

A nevelési-oktatási intézmény vagy maga a tanuló a kiszűrt és kategóriába sorolt gyermekek, tanulók ellátása érdekében felkeresi a pedagógiai szakszolgálatot. A csoportba sorolást, beosztást a szakszolgálat gyógytestnevelője végzi. 

2. Diagnosztizálás

A gyermekek testnevelési differenciált kategóriába sorolását az intézmény iskolaorvosi feladatokat ellátó gyermekgyógyász orvosa végzi. Az ellátás folyamatosságának biztosítása érdekében az 1. és 9. évfolyam szűrését az aktuális tanév október 15-éig el kell végezni.

3. Ellátás

A gyógytestnevelésre besorolt gyermekeket lehetőség szerint saját intézményükben célszerű ellátni, az intézmény által bizotsított tornateremben. Ha a gyógytestnevelésre javasolt gyermek ellátása saját intézményben nem megoldható, akkor ellátásukat a tagintézményben oldjuk meg. A gyógytestnevelés ellátása elsősorban az iskoláskorú gyermekek ellátását jelenti. Amennyiben az óvodák is igényt tartanak a szolgáltatásra, a két intézmény fenntartója (Önkormányzatok és Tankerületi Központ) közötti együttműködési megállapodás értelmében elláthatók az óvodás gyermekek is. 

Az ellátás formája:
  • csoportos (1-3, 4-8, 9-16 fős csoportok)
Az ellátás időkerete:

A gyógytestnevelés órák száma heti három, de legfeljebb heti öt tanóra.

Amennyiben a tanuló szakorvosi javaslat alapján a testnevelésórán is rész vehet, akkor számára is biztosítani kell a mindennapos testnevelésen való részvételt. Ebben az esetben a gyógytestnevelés- és a testnevelésórákon való részvételnek együttesen kell elérnie a heti öt órát, ezek arányára az iskolaorvos, a szakorvos tesz javaslatot. Az iskolában a gyógytestnevelés feladatának ellátása a tanév rendjéhez igazodik. 

4. Felülvizsgálat

A testnevelési kategória megváltoztatásáról kizárólag az iskolaorvos jogosult dönteni. A gyógytestnevelésre besorolt gyermekek testnevelési alkalmasságának ismételt vizsgálatát az iskola-egészségügyi hálózat lehetőleg az aktuális tanév szeptember 1. és október 15. közötti időszakában elvégzi, majd a kontrollvizsgálatot követően - a meglévő szakorvosi leleteket és egyéb (gyógytestnevelő tanár, testnevelő tanár, szülő általi) javaslatokat is megismerve - dönt a besorolási kategória megtartásáról vagy megváltoztatásáról. Átsorolás esetén az iskola egészségügyi szolgálat a változásról értesíti az iskola igazgatóját, a gyógytestnevelő tanárt és szülőt. 

Galéria

© 2025 Copyright

A weboldal sütiket használ. Az Uniós törvények értelmében kérem, engedélyezd a sütik használatát, vagy zárd be az oldalt. További információ Elfogadom