Szakmai anyagok
- A tanulásmódszertani tanácsadás tapasztalatainak és eredményeinek komplex vizsgálata
- Iskolaérettségi vizsgálati eljárás kidolgozása
- Kortárs segítők képzésének protokollja aliglátó és vak gyermekek számára formázatlan
- Óvódás vizsgálóeljárás kidolgozása
- Tájékoztató az ADHD problémájáról
- Tájékoztató az autizmus spektrumzavar problémájáról szakirodalmi ajánlással
- Tájékoztató az olvasás- írás számolás zavarról
- Tanulásmódszertani tájékoztató anyag összeállítása szülők és intézmények részére
Letölthető
dokumentumok
Szakértői bizottsági tevékenység
A szakértői bizottsági tevékenység komplex gyógypedagógiai-pszichológiai és orvosi diagnosztikus tevékenységet jelent, amelynek összetett célja:
- a különleges bánásmódot igénylő gyermekek, tanulók felismerése, megismerése,
- az igényeiknek, szükségleteiknek megfelelő pedagógiai többletkedvezményeket biztosító szakértői véleményeiknek elkészítése,
- javaslattétel a jogosultak fejlődését segítő, problémáikat megoldó, akadályozottságukat enyhítő vagy megszüntető pedagógiai környezetben folyó adekvát fejlesztéshez
Különleges bánásmódot igénylő gyermek, tanuló: a sajátos nevelési igényű, beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő, kiemelten tehetséges, hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyermek, tanuló tanulási, magatartási, beilleszkedési problémái esetében.
Ellátó szakember: gyógypedagógus, pszichológus, gyermek neurológus, gyermek pszichiáter
Milyen esetben lehet szükséges az ellátás?
- 0-3 éves gyermekek körében, a korai fejlesztés szükségességének megállapítása céljából
- tankötelezettségi kort elérő gyermekek esetében az iskolakészültség vagy a megfelelő iskolatípus megállapítása céljából
- 3 éves kortól - a köznevelési rendszerben nappali tagozatos tanulói jogviszonnyal rendelkező gyermekek, tanulók, tanulási, magatartási, beilleszkedési problémái esetében
Hogyan lehet igénybe venni?
A szakértői vizsgálat iránti kérelem és 5 éves kortól az ehhez kapcsolódó orvosi adatlap kitöltésével.
Jelentkezés:
- 0-3 éves kor között - Megyei Szakértői Bizottsághoz
- 0-18 hó között orvosi véleménnyel közvetlenül, vagy 3 éves kor felett – a területileg illetékes járási tagintézményben
Milyen segítségre számíthat?
Komplex gyógypedagógiai-pszichológiai, orvosi diagnosztikus vizsgálat és felülvizsgálat, melynek alapján szakértői vélemény kiadására kerül sor. A vizsgálat eredményétől függően a gyermeknél beilleszkedési-tanulási-magatartási nehézség kerülhet megállapításra, és így fejlesztő foglalkozásokon való részévtelre jogosult, mely sikeres felzárkózását segíti. Ha az alapvizsgálat során felmerül a sajátos nevelési igény (tanulási zavar, az értelmi akadályozottság, az autizmus, vagy egyéb fejlődési rendellenesség) gyanúja, akkor a járási szakértői bizottság szakértői véleményt nem ad ki, hanem a vizsgálat a megyei szakértői bizottságnál, Pécsen folytatódik, a teljes vizsgálati anyag intézményen belüli átadásával, ebben az esetben a szakértői véleményt csak a megyei szakértői bizottság adja ki, a komplex vizsgálat lezártával.
A szakértői vizsgálat menete:
- A vizsgálat megkezdéséhez szükséges a szakértői vélemény iránti kérelem kitöltése, melyet a pedagógus és a szülő együtt tölt ki. A vizsgálatot a nevelési-oktatási intézmény és a szülő is kezdeményezheti. A vizsgálatot a gyermek lakóhelyén területileg illetékes járási pedagógiai szakszolgálat végzi. A járási intézményekben az SNI megállapítására nem kerül sor, de az ehhez szüskéges első vizsgálatot a járási tagintézmények végzik. Sajátos nevelési igény gyanúja esetén a vizsgálati anyagot a megyei szakértői bizottságnak továbbítják, ahol az SNI megállapításáról döntenek.
- A vizsgálat elvégzéséhez szükséges hiánytalan/hiánypótolt kérelmek a beérkezést követően azonnal iktatásra kerülnek. A vizsgálat időpontjáról a vizsgálathoz rendelt járási szakértői bizottság postai úton értesítést küld a szülőnek.
- A szakértői vizsgálat akkor kezdhető meg, ha a szülői felügyeletet gyakorló szülők jelen vannak. Ha a szakértői vizsgálat megkezdésekor az egyik szülő nincs jelen, a jelenlévő szülőnek (a helyszínen biztosított űrlapon) nyilatkoznia kell, hogy jogosult a távollevő szülő képviseletére.
- A vizsgálat általában 3-4 órát vesz igénybe, szünetek közbeiktatásával, ezért kérjük, hozzanak gyermekük számára enni-, innivalót.
- A vizsgálatot követően a szakértők összefoglalják a vizsgálaton tapasztaltakat, javaslataikat. A szakvélemény várható tartalmáról, BTMN esetén a biztosítható kedvezményekről egy előzetes összefoglaló készül, melyet a szülő a vizsgálat végén kézhez kap, az azzal való egyetértéséről nyilatkozik.
- Amennyiben az eredmények alapján további vizsgálat indokolt, a szülő igazolást kap a vizsgálat folytatásáról.
- A szakértői véleményt a vizsgálat lezárását követő 21 napon belül kézbesítjük.