Megjelenési formái különböző életkorokban
Csecsemőkorban a depresszió kifejlődése az elsődleges gondozótól való szeparációhoz kötött és leginkább apátiában, alvászavarban, szociális visszahúzódásban, étvágytalanságban, testsúlycsökkenésben, szomatikus fejődés elmaradásában nyilvánul meg. Óvodáskorban a depresszív állapot pszichoszomatikus tünetek (fejfájás, hasfájás), szociális visszahúzódás, étvágytalanság, alvászavar formájában jelentkezik. Jellemző lehet a maszturbálás, enurézis (bepisilés). Kisiskoláskorban adaptációs nehézség, koncentrációs- és figyelemzavar következtében iskolai teljesítményromlás, éjszakai nyugtalanság, fejfájás tapasztalható. Prepubertásban irritábilitás, dühkitörés, magatartászavar, szociális visszahúzódás, apátia, motoros gátoltság, szenvedés és boldogtalanságérzés, rossz étvágy jellemző. Ebben az életkorban már van szenvedés- és boldogtalanságérzés, bűntudat. Serdülőkorban hasonló tünetek jellemzőek, mint felnőttkorban, gyakoriak a szuicid gondolatok, a halállal való túlzott foglalatoskodás. Általánosan elmondható, hogy a lelki működés változásai (sértődékenység, elvonulás, szorongás, ingerlékenység, örömre való képesség elvesztése, kényszeres tünetek) mellett testi tünetek is előfordulhatnak: alvási igény átalakulása, étvágy megváltozása, fej- és hasfájás (melynek szervi okai kizárhatóak).
Fontos különbséget tennünk a rosszkedv és a depresszió között. A rosszkedv gyorsan elmúló, átmeneti rossz kedélyállapot. mely alapvetően nem változtatja meg a gyermek viselkedését és természetét. A depresszió olyan kedélybetegség, mely rossz közérzettel, reményvesztettséggel, mély szomorúsággal jár, hosszú ideig tart, és megváltoztatja a gyermek természetét.
Depressziós tünet kiváltó tényezői gyermekkorban:
- negatív életesemények (gyász, betegség)
- aktuális átélés, pozitív megerősítés hiánya
- interperszonális veszteség és szeparáció: szeretett személytől való elválás, vagy annak elvesztése.
- fizikális betegségek: főleg azok, amelyek permanens változást idéznek elő a megjelenésben, testi vagy intellektuális képességekben
- önértékelés csökkenése, önbizalomhiány
családi hatások:
- szülők depressziója (a gyermek állapota szoros összefüggést mutat a szülő depressziójának aktuális állapotával)
- depressziós szülők esetén csökken az anya és gyermeke között a biztonságos kötődés kialakulásának lehetősége
Depresszióra utaló tünetek:
- állandóan szomorúnak, életuntnak tűnik
- nem keresi barátai társaságát, bezárkózik
- nem érdeklik azok az elfoglaltságok, melyek régebben örömet okoztak számára
- ingerlékeny
- gyakran panaszkodik gyomor- és fejfájásra
- nem érdekli az iskola (nem látja értelmét a tanulásnak)
- romlanak a jegyei
- nehezen koncentrál
- elhanyagolja megjelenését
- fáradékony
- bizonytalan, kilátástalannak látja életét, öngyilkossági gondolatok foglalkoztatják
- lebecsüli magát
- egyes személyiségjegyei megváltoznak
- étkezési szokásai változnak
- alvászavarai vannak
- önmaga ellen fordul (vagdossa magát)
Kialakulásának okai:
- A betegség kialakulásában közrejátszhatnak bizonyos genetikai tényezők, a depresszióra való hajlam örökölhető.
- A környezet hatásai is meghatározóak lehetnek (pl. váratlan haláleset a családban, szülők válása, költözés, új közösségbe kerülés, kortárs kapcsolato nehezítettsége).
Kezelése
A gyermekeknek elsősorban szülei megértésére és támogatására van szüksége. Vegyük komolyan gyermekünk problémáját, és próbáljuk megérteni, bátorítsuk arra, hogy kimozduljon, adjunk neki ötleteket. Ha állandósul a gyermek rosszkedve, vagy tünetei súlyosbodnak, mindenképpen orvoshoz vagy gyermekpszichológushoz kell fordulni. Első lépésként érdemes a háziorvos segítségét kérni, aki a súlyosságtól függően el tudja dönteni, hova irányítsa tovább a családot. Súlyosabb, esetlegesen önkárosító magatartás esetén szükség lehet gyógyszeres kezelésre is a pszichoterápia kiegészítéseként. A pszichológus a pszichodiagnosztikus munka során fényt derít a depressziós vonásokra, kóros családi, kapcsolati és környezeti hatásokra, és a depresszióra jellemző működésmódra, ezek átdolgozása a gyógyulás és a terápia alapja.